Wystawa
Wystawa plenerowa prezentuje historyczne narzędzia i maszyny służące do rolnictwa, uprawy buraków cukrowych. Na wystawie zewnętrznej można również podziwiać elementy maszyn, które są faktycznie używane w różnych procesach produkcji cukru w cukrowni.
W hali pasjonaci urządzeń technicznych mogą z bliska zobaczyć niewielką kolekcję ciężkich maszyn lub elementów technicznych z dawnych cukrowni.
Mogą ich dotknąć, a nawet poczuć zapach oleju.
Kolejna strefa zawiera prostą wizualizację narzędzi m.in. z kuźni. Tutaj znajduje się również niewielkie pomieszczenie, w którym zachowano imienne pamiątki po dawnych fabrykach przemysłu cukrowniczego.
Niewielka kolekcja historycznych artefaktów, takich jak obrazy, pocztówki, fotografie, plakaty, rysunki lub reklamy, zapewnia krótki przegląd historii w wielu aspektach.
W ten sposób interesujące momenty, wydarzenia lub rzeczy są zachowywane dla potomności, a w niektórych przypadkach można je ponownie doświadczyć. Można również dowiedzieć się, które cukrownie sprzedawały akcje, kiedy i po jakiej cenie.
Główną część muzeum stanowi sala konferencyjno-wystawowa znajdująca się w budynku z 1940 roku.
Zainteresowani mogą obejrzeć tutaj ponad 1000 eksponatów związanych z cukrem, zarówno historycznych jak i współczesnych. Wspomniane eksponaty stosowane były m.in. przy uprawie buraków cukrowych, produkcji cukru, w laboratorium i przy magazynowaniu, a także jako przedmioty użytkowane w życiu codziennym (np. akcesoria do cukru).
Od początku podstawą produkcji cukru w Europie były buraki "ogrodowe", a później cukrowe. Część ekspozycji jest poświęcona burakom cukrowym oraz narzędziom od wysiewu do zbioru, także ręcznym, ułatwiającym ich uprawianie w dawnych czasach.
Mała kolekcja w muzeum, jako świadek historyczny branży cukrowej, przedstawia jubileuszowe dokumenty oraz okolicznościowe nagrody. Zapraszamy również każdego odwiedzającego do przewracanie stron książki (stojaki na książki). Odkrywanie miejsc, gdzie w Polsce lokalizowane były dawne lokalizowanie, jest zachwycające.
Kolejnym etapem zwiedzania jest obszar historyczny w domach gospodarstwach i dawnych sklepach towarowych. Znajduje się tutaj m.in. XIX-wieczna drewniana skrzynia z gilotynką służącą dawniej do rozdrabniania głów cukrowych. Nie można pominąć znane akcesorium, taki jak np. cukierniczki. Jakie były w użytku nawet 100 lat temu?
Od około 1850 roku cukier był coraz częściej przedmiotem handlu jako podstawowa żywność. A od dopiero 1999 roku polska marka Cukier Królewski oferuje konsumentom asortyment o szerokim zastosowaniu, jako podmiot sprzedaży cukru z zakładów Südzucker Polska. Wśród eksponatów małej strefy muzeum są prezentowane historyczne i współczesne opakowania, zarówno przemysłowe, jak i detaliczne. Zwiedzający mogą zaobserwować jak zmieniała się przez lata typografia, grafika czy nazwy cukrów. To jest niesamowita podróż w przeszłość.
Cukier jest produktem spożywczym stosowanym powszechnie, dlatego tej części w wystawie nie można ominąć. Kontrole laboratoryjne bardzo się nie zmieniły, jedynie sposób ich wykonywania oraz sprzęt. Wiele dawnych urządzeń pracowało do obecnych czasów i spełniało swoją funkcję. W zbiorze eksponatów znajduje się niezliczona ilość menzurek i innych sprzętów laboratoryjnych, które sprawią, że każdy zwiedzający może poczuć się jak alchemik.
Część produkcyjna zawiera ciekawą wizualizację procesu technologicznego. Można zobaczyć tu także uproszczony schemat działania np. krajalnicy, wyparki, wapiennika – urządzeń używanych po dziś dzień w cukrowniach. Warto zatrzymać się również przed zdjęciami, na których prezentowane są impresje z dawnych kampanii cukrowniczych.
Jak wyglądało wnętrze magazynu cukru jeszcze do końca ubiegłego wieku? Także tą odpowiedź można znaleźć w muzeum. Część ekspozycji to niecodzienna ściana zbudowana z worków cukru. Symbolizowana jest również administracja ówczesnych magazynów cukru i księgowanie wychodzących zamówień.